04 Ağu

dergiden seçmeler

Hukuk Defterleri’nden

Darbe teşebbüsü sonrası…

Hukuk Defterleri’nin ikinci sayısını 13 Temmuz Çarşamba günü matbaaya teslim ettik. Matbaa 15 Temmuz Cuma sabahı basıma geçti. Hepimizin bildiği üzere, aynı günün gecesi ülkemizde bir darbe teşebbüsü oldu.

Böylece, darbe teşebbüsü öncesi yazılmış yazılardan oluşan bir dergiyi dağıtma durumu ile karşı karşıya kaldık. Açıkçası, ne yapalım diye düşündük. Yazılara bir kez daha baktık. Ve her biri birbirinden değerli ve döneme ışık tutan yazıların okuyucuya ulaşması gerektiğine karar verip dağıtıma başladık. Darbe teşebbüsü ile Türkiye’de parametreler değişmiş olsa da, bu yazıların güncelliğini koruduğunu, önümüzdeki dönem memlekette ve hukuk alanında yapılacak tartışmalara dair her birinin ön açıcı olacağını düşünüyoruz.

***

Evet, 15 Temmuz 2016 Cuma akşamı ülkemiz bir askeri darbe teşebbüsüyle karşılaştı. Bu teşebbüsün merkezinde Fethullah Gülen Cemaati mensupları olduğu görülmekte. Bunun yanında, emperyalizmi bu teşebbüs dışında düşünmek ve konumlandırmak ise imkansız.

Hukuk Defterleri bu darbe teşebbüsünün tereddütsüz olarak karşısındadır. Bu kanlı teşebbüsün ülkemizin aydınlık geleceğini

18.07.2016

kurma mücadelesi ile zerre kadar ilgisi olmadığı açıktır.

Bunun yanında, AKP ile Gülen Cemaatinin kurdukları ortaklık ile uzun yıllardır birlikte çalıştıkları, devlet içerisinde birlikte kadrolaştıkları ve Türkiye Cumhuriyeti’ni birlikte “tasfiye” sürecine soktukları zaten bilinmektedir. Cemaatin kanlı bir şekilde iktidarın tamamına sahip olma ve ülkeyi bu yolla dizayn etme girişiminde bulunması bu durumun görülmesini engellememelidir.

İlk sayımızda yer alan Yayın Kurulu imzalı yazımızda; ülkemizin zor günlerden geçtiği, yol ayrımında bulunduğu bir dönemde çıkmaya başlıyoruz demiştik. Şimdi hepimizi daha da zor günler bekliyor.

Darbe teşebbüsü sonrasındaki günlerde yaşananlar, ülkemizin geleceğine ilişkin endişelerimizi arttırmaktadır. Endişelerimizi arttıran bu gelişmeler karşısında ise yine ilk sayıdaki yazımızda belirttiğimiz üzere, milyonların adalet arayışı da artarak sürmektedir. Sanırız üçüncü sayımızdan itibaren bu başlıkları uzun uzun tartışmaya başlayacağız.

***

Eşit ve özgür bir ülkeye dair inancımızın hiç bir zaman azalmayacağını bir kez daha burada belirtmek isteriz.

Yayın Kurulu