İnsan İnsan! Kısa Bir Gezi İddianamesi Değerlendirmesi

657:

1- Devlet Memurları Kanunu’nun kanun numarası

2- 1996 yılında konservatuarda öğretim görevlisi 6 kişi tarafından kurulan grubun adı. Hem opera hem klasik müzik formlarını içinde barındıran Türkçe Progresif Rock müziği yapıyorlardı, işbu yazıyı okurken “Yurdumun Güzel İnsanı” başlıklı parçalarını açabilirsiniz.

3- Gezi İddianamesi’nin sayfa sayısı

Gezi İddianamesi’nin 657 sayfa olduğunu görünce, çok eskilere giderek, grubu ve grubun düzene karşı eleştirel tavrını hatırlamamam olanaksızdı. Bu arada eğer nitelikli bir iddianame olsaydı 1657 sayfa olmasını da yeğlerdim. Oysa ancak sayfa sayısı ile ilgili böyle anıştırmalar yapabileceğimiz kadar niteliksiz ve seviyesiz bir iddianame.

Kısaca bu 657 sayfalık iddianame nedir, özetleyelim: Bu iddianame, aralarında Recep Tayyip Erdoğan, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Egemen Bağış, Fatma Şahin, Faruk Çelik, Ahmet Davutoğlu, Hayati Yazıcı, Muammer Güler, Ömer Çelik, Bekir Bozdağ, Beşir Atalay, Zafer Çağlayan’ın da bulunduğu 61. Hükümet’in tüm bakanlarının mağdur sıfatıyla, 746 (!) tane müştekinin şikayetçi olarak, sanıklardan Osman Kavala’nın 17.11.2018 tarihinden beri tutuklu olduğu, Memet Ali Alabora, Ayşe Mücella Yapıcı, Can Dündar, Ayşe Pınar Alabora, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi, Mine Özerden, Ali Hakan Altınay, Şerafettin Can Atalay ve Tayfun Kahraman olmak üzere 16 kişinin şüpheli olarak yer aldığı; bu şüphelilerin 10 ayrı suç nedeniyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile (her bir şüpheli açısından ayrı ayrı birer kez) cezalandırılması talep olunduğu ve aslında büyük Gezi Direnişi’nin itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı ve Türkiye’nin aydınlık geleceğinin hayalini kuranların yargılanmak istendiği iddianamedir.

Yazının devamını Hukuk Defterleri’nin 20. sayısında okuyabilirsiniz…

print