Sınıfa bakmak, sınıfsal bakmak…

Türkiye’nin uzun zamandır bir dönüşüm içerisinde olduğu herkesin malumu. Ülkede gerçekleşen tasfiye ve yeniden yapılanmadan en fazla zarar gören ise emekçi sınıflar. Bunun yanında, tüm ülkede ekonomik krizin etkileri hissediliyor, bu sefer “teyit geçmeyeceği” açıkça görülüyor. Bizler de 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı sebebiyle Mayıs-Haziran sayımızda birçok alanda yaşanan dönüşümü sınıfa bakarak ve sınıf perspektifinden değerlendirerek ele almak istedik. Bu sebeple, dosya konumuzu “Sınıf” olarak belirledik.

19. sayımızın “Sınıf” dosyasında, Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Kahraman “Kent Hukukunun Meşruiyet Krizi” başlıklı yazısında kentlerin dönüşümünü sınıfsal bir bakış açısıyla değerlendirdi. Prof. Dr. Ali Murat Özdemir ise, hukukun nesnesini sorgularken bugünkü yaşadığımız sorunları nerede aramamız gerektiğini “Marksizm Hukukun Nesnesi Üzerine Konuştuğunda” başlıklı makalesinde ele aldı. Prof. Dr. İzzettin Önder, “Emperyalizme Kucak Açan Program” başlıklı yazısında açıklanan yeni ekonomi programını değerlendirirken; yazar Irmak Ildır da “İskele Alabanda: Kriz Ekseninde Sınıflara Bakmak” yazısında ekonomik krizi sınıflar ekseninden ele aldı.

***

31 Mart yerel seçimleri gerçekleşti ancak mazbataları iptal edilen seçilmiş belediye başkanları ve meclis üyeleri ile, YSK tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesi ile konuşulmaya ve aslında “sürmeye” devam ediyor. Mercek sayfasında Av. Bilgütay Hakkı Durna, seçimleri “31 Mart Seçimleri ve Devamı” başlıklı yazısında değerlendirdi.

Bu sayımızda, seçimlere ilişkin değerlendirmeler Mercek yazısıyla da sınırlı değil. Prof. Dr. Korkut Kanadoğlu, seçimlere Anayasa ve seçim hukuku çerçevesinde “YSK Kıskacında Seçim Hukuku: 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri” başlıklı incelemesinde bakarken; Av. Cem Alptekin, Türkiye’nin geldiği noktada seçim ve sandıkların ne anlam ifade ettiği/ etmediğine ve bu durumda ne yapılması gerektiğine dair görüşlerini “Sandık Demokrasisi” yazısında bizlerle paylaştı.

***

Bu sayımızda yukarıdaki yazıların yanında yine dostlarımızın değerli yazı ve söyleşileri yer alıyor.

Aralık ayında ÇHD ve HHB üyesi avukatlara ilişkin yargılamada hiçbir usule uyulmadan ve adil yargılanma hakkını açıkça ihlal ederek karar verildi. Daha önce aynı avukatların serbest bırakılıp ertesi gün verilen bir kararla tutuklanmalarına ilişkin değerlendirmesini bizimle paylaşan Av. Several Ballıkaya, 19. sayıda da Mahkeme tarafından yargılamanın bitirilmesi sonrasında söz konusu tüm sürece ilişkin görüşlerini “Halkın Ekmeğidir Adalet” başlıklı yazısında ifade etti.

Yine bu sayımızda iki önemli söyleşi yer alıyor. İlki, yayın kurulu üyemiz Av. Bengisu İçten’in HSK’nın sürgün kararnamelerine maruz kalan ilerici, yurtsever ve bağımsız yargıdan yana hakimlerle hukuku, mesleği ve ülkeyi konuştuğu değerli söyleşi; diğeri ise Av. Bilgütay Hakkı Durna’nın polisiye yazarı ve hukukçu Suat Duman ile kitaplarına ve polisiye romanlara ilişkin gerçekleştirdiği keyifli söyleşi.

Mizah sayfamızda ise Hüsnü Niyetli arkadaşımız, mahkemelerde yaşadığı sorunlardan birini yine mizahi diliyle ele aldı. Niyetli, yazılarıyla avukat meslektaşlara ses olmaya devam ediyor.

***

Hukuk Defterleri atölyelerinin yeni dönemi, sonlarına yaklaşıyor. Mayıs ayında Eskişehir atölyelerimizi bitirmiş olduk ama Kocaeli’ndeki dostlarımıza güzel bir haber verelim. Mayıs ayında “Ceza ve Ceza Muhakamesi Hukukunun Dönüşümü” başlıklı atölye ile Kocaeli Kedi Kafe’de olacağız. 24 Mayıs 2019 Cuma günü gerçekleşecek atölyemizin yürütücüsü ise Ar. Gör. Baran Kızılırmak. Gelecek dönem de Kocaeli’nde yeni atölyelerde okuyucularımızla birlikte tartışıp üreteceğiz.

Mayıs ayındaki İstanbul atölyemiz ise “Bilim Kurgu ve Hukuk” başlığıyla, Doç. Dr. Sevtap Metin ve Av. Selin Aksoy yürütücülüğünde 21 Mayıs 2019 Salı günü saat 19.00’da Carmela Cafe’de gerçekleşecek.

***

19. sayımız baskıya giderken yayın kurulu üyesi arkadaşımız Ertekin ve eşi Kübra’nın da bebeklerinin dünyaya geldiğini öğrendik. İkisini de tebrik ediyor, “Doğa”ya da hoşgeldin diyoruz.

***

19. sayımızla birlikte 3. yılımızı doldurmuş ve 4. yılımıza girmiş oluyoruz. Üç yıldır dergimize gerek kurullarda çalışarak gerek dağıtım işlerinde yardım ederek emek vermiş tüm arkadaşlarımıza; yine dergimizi okuyan, atölye ve panellerimize katılarak birlikte tartışıp ürettiğimiz değerli dostlarımıza Yayın Kurulu olarak teşekkür etmek isteriz. Bundan sonra da daha fazla birlikte konuştuğumuz, tartıştığımız ve bunları hukuk ve memleket mücadelesinde somutlayabildiğimiz yıllarımızın olmasını dileriz.

***

4. yılımıza girerken, derginin ücretinde bir artışa gitmek zorunda kalıyoruz. Biliyorsunuz, kağıt fiyat artışlarına, ekonomik zorluklara rağmen okuyucularımızı zor durumda bırakmamak için iki senedir aynı fiyat üzerinden dergimizi çıkarıyorduk. Ancak ne yazık ki, bu fiyatla devam edemeyecek duruma gelmiş bulunuyoruz. Bu sebeple, bu sayı ile birlikte dergimizin fiyatı 18 TL, abonelik ücreti de 100 TL oluyor. Okurlarımızın bu artışı hoş görmelerini umuyoruz.

***

Dergimizin Temmuz- Ağustos aylarına ait olan 20. sayısının dosya konusunu “yapay zekâ” olarak belirledik. Bu konuda sizlerden gelecek öneri, yazı ve katkıları beklediğimizi hatırlatmak isteriz.

Gelecek sayıda görüşmek dileğiyle, keyifli okumalar…

Yayın Kurulu

print