Baro seçimlerine doğru

İki yılda bir yapılan baro seçimleri Ekim-Kasım aylarında gerçekleşecek. Türkiye’de yaşanan dönüşüm ve hukukun bu dönüşümdeki durumu değerlendirildiğinde, avukatların meslek odaları olan baroların tarihsel görevlerini hatırlamanın ve günümüzde bulunmaları gereken konumu değerlendirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple, 15. sayımızın dosya konusunu “Barolar” olarak belirledik.

15. sayımızda Av. Berşan Kayıkcı, “Avukatlık Metodolojisi: Bir Düşünce Taslağı” başlıklı yazısında avukatlık mesleğinin ne olarak tanımlanabileceği sorusuna yanıtlar ararken; Av. Dr. Başar Yaltı “Baroların İşlevi Üzerine” adlı yazısında işlevin neler olması gerektiğini inceledi. Av. Abdurrahman Bayramoğlu ise baroların önemine ilişkin görüşlerini“Avukatlık ve Barolar” yazısında bizimle paylaşırken, Av. Bilgütay Hakkı Durna Türkiye’nin bu yeni döneminde baro siyasetinin uğraklarının neler olması gerektiğine ilişkin“Baro Siyaseti” başlıklı yazıyı kaleme aldı.

Dosya konumuzla bağlantılı olarak bu sayımızda çok önemli bir değerlendirme ile bir söyleşimiz bulunuyor. Dostumuz Araş. Gör. Ahmet Mert Duygun, cumhurbaşkanı tarafından baroların ve Türkiye Barolar Birliği’nin kapatılabileceği tartışmalarına ilişkin değerlendirmelerini“CB kararnameleri hukuki sınırları içinde baro ve meslek odalarına müdahale edilebilir mi?” başlıklı yazısında bizlerle paylaştı. Yayın kurulu üyemiz Av. Bengisu İçten ise mesleğe ilk adımlarını atan stajyer avukatlar ile baro üyelerinin çok büyük bir kesimini oluşturan genç avukatlarla barolara ilişkin bir söyleşi gerçekleştirdi. Seçimlere giren baro gruplarının bu söyleşiyi ilgiyle okuyacaklarını düşünüyoruz.

***
Bu sayımızın Mercek sayfasında “Bir “Adli Yıl” AçılışPanoraması:Tarafsız ve Bağımsız Yargı Mücadelesi Nasıl Verilemez Örneği” başlıklı yazısıyla yayın kurulu üyemiz Evrim Şenöz Türkiye’nin yeni sisteminde yeni adli yıl açılışlarını değerlendirdi.

***
Yine 15. sayımızda çok değerli dostlarımız katkılarıyla dergimizi daha da zenginleştirdi: Öğretmen Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Sayın Nazım Mutlu, eğitim-öğretim yılınınbaşlaması vesilesiyle yeni milli eğitim bakanı ve eğitim politikalarını ele alırken; sevgili dostumuz Av. Çağla Çinili, cadı avlarını kadına bakışa ilişkin tarihsel bir okumayla değerlendirdi.

***
15. sayımızda Hukuk Felsefesi sayfamızda yayın kurulu üyemiz Dr. Gökçe Çataloluk, hukuktaki varsayımsal dönüşümü sistemsel olarak açıklamak, sistemin kendi terimleriyle kavramsallaştırmak, başka bir ifadeyle hukuk fonksiyonunda çözümlemek mümkün müdür sorusuna cevap ararken; Hukuk ve Sanat sayfasında yayın kurulu üyemiz Av. Selin Aksoy, Isaac Asimov’un “Ben, Robot”isimli kitabından çıkarımlarını bizimle paylaştı. İlk defa başladığımız Kitap Tanıtımı sayfamızda ise Yargıç Dr. Enver Kumbasar, Prof. Dr. Onur Karahanoğulları’nın “Marksizm ve Hukuk” isimli kitabını bizlere tanıttı. Mizah sayfasında da Hüsnü Niyetli arkadaşımız “avukatlıkta uzmanlaşma”ya ilişkin yaşadığı farklı bir deneyimi mizahi diliyle bizlerle paylaştı.

***
Yeni dönemin atölyelerinin İstanbul ve Eskişehir’de Kasım ayında başlayacağını sizlere ileterek bu heyecanımızı paylaşmak isteriz. En kısa sürede atölye takvimlerini sosyal medya hesaplarımızdan duyuracağız.

***
Ekonomik kriz kendini iyiden iyiye göstermeye başladı. Hükümet tarafından krizin aşılmasının yol haritası olarak yeni orta vadeli program açıklandı. Ekonomi, hukuk ve istihdam gibi başlıklarda krizin ve bu programın etkilerinin değerlendirilmesinin ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Bu sebeple, 16. sayımızın dosya konusunu “kriz” olarak belirledik. Sizlerden bu konuda yazılarınızı beklediğimizi hatırlatmak isteriz.

Keyifli okumalar dileriz.

print