Mizah: Yeni UYAP

Bundan önceki yazılarda, başımdan geçen hadiseleri siz dostlara anlattım. Bu sayıda anlatacağım husus, sadece benim değil, tüm avukatların başına gelen ve gelecek yeni bir uygulamadan ibaret.

Malumunuzdur, UYAP sisteminde değişiklik yapıldı. Zaten UYAP’a giriş şeklimiz sürekli değişiyordu, bu kez doğrudan UYAP’ın içeriğinde değişiklik yapıldı, mahkeme arama, safahat sorgulama gibi araştırma teknikleri zorlaştırıldı ve içeriğe erişim de kısıtlandı.

Halbuki biz ne güzel, mahkeme kalemlerinde “UYAP çalışmıyor avukat bey” cevaplarına, iş hayatımızda “UYAP’ı çalışan var mı?” ve “bakın bakalım komşularda da gitmiş mi” sorularımıza alışkın bir şekilde gül gibi geçiniyorduk. UYAP’la ilgili dertlerimiz de bu ve bunun gibi sıkıntılardan ibaretti.

Şimdi ise durum biraz farklı. Geçen ay yeni UYAP’ın yeni uygulamasını tecrübe etmek durumunda kaldım. Bir dosyamız incelenmek üzere bilirkişide ve katılan vekili meslektaşımızın dosyaya dilekçe sunduğu anlaşılıyor. Anlaşılıyor diyorum, zira bu durumu UYAP sisteminde, “genel karar/müzekkere” sekmesinde, mahkemenin o dilekçeyi bilirkişiye tevdii yazısından anlıyorum. Yani UYAP’ta görülen sadece, “katılan vekilinin (…) tarihli dilekçesi müzekkere ekinde bilirkişiye gönderilmiştir” yazısı. Ancak katılan vekilinin dilekçesi UYAP’ta yok. Kaleme gidiyorum, “biz dilekçeyi görüyoruz avukat bey” diyor; “şikâyetçi beyanı” sekmesi olacak, oradan görebilirsiniz diyor, “zaten biz size o dilekçeyi veremeyiz, ön bürodan alabilirsiniz” de diyor.

Mahkemeye dilekçe sunmak ön büro marifetiyle oluyordu, sunulan dilekçeyi almak da ön bürodan artık. Mahkeme kalemi baypas. Oldu olacak, duruşmada yapacağımız sözlü savunmayı da ön bürodan verelim, sesimizi kaydedip hâkime dinletsinler.

Yazının devamını Hukuk Defterleri’nin 13. sayısında okuyabilirsiniz.

print