Türkiye ile Avrupa Birliği Arasındaki Gümrük Birliği’nde Yargı Yolu Çıkmazı

Türkiye ile AB arasında Gümrük Birliği, 22 yıldan bu yana esaslı bir değişikliğe uğramadan devam etmektedir. Son gelişmelerle biraz daha ısınan ilişkiler ışığında görünen o ki, en azından önümüzdeki zaman içinde Gümrük Birliği’nde köklü değişiklikler yapılması iki taraf arasında müzakere konusu olacaktır.

Bu yazı, söz konusu değişiklikler için yapılacak görüşmelere yardımcı olabilmek maksadıyla 11 Kasım 2017 tarihinde, İstanbul Barosu Avrupa Birliği Hukuku Komisyonu ve İktisadi Kalkınma Vakfı ile beraber düzenlenen “Türkiye-AB Gümrük Birliğinin Güncellenmesi Sürecinde Kurumsal ve Hukuki Düzenlemeler” konulu seminerde yapılan sunumum temel alınarak kaleme alınmıştır.

Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu (bundan böyle AB denecektir) arasında 12.09.1963 tarihinde imzalanan “Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu Arasında Bir Ortaklık Yaratan Anlaşma” (Ankara Anlaşması), TBMM tarafından 04. 02. 1964 tarihinde 397 sayılı yasa ile onaylanmış ve Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

***

Yazının devamını Hukuk Defterleri dergisinin 18. sayısında okuyabilirsiniz.

print